48 VOLT 20 AMPER REDRESÖR

Monofaze 48 volt 20 amper redresörler şebeke alternatif akım enerjisini doğrı akıma çeviren redresör'lerdir. Led diyagramlı, voltmetreli ve lcd ekranlı olarak üretimi yapılmaktadır. Tuş takımı olmayanlar diyot kontrollüdür, tuş takımı olanlarsa tristör kontrollüdür ve gerilim, akım ayarı ve şarj zamanı ayarı yapılabilir.

Led diyagramlı 48 volt 20 amper redresörler :

redresor48 volt 20 amper redresor

Akü dolum seviyesine göre %20-%40-%80-%100 olarak led tablosu ile redresör kullanıcısını bilgilendirmektedir, diyot kontrollü olarak üretilen bu redresörler ayrıca akü bağlı, akü bağlı değil, akü dolu gibi ledleri ile kullanıcıyı akünün bağlı olup olmadığını ve şarjın başlayıp bittiğini bilgilendirmektedir.

Diyot kontrollü redresörler serbest akım ve gerilim prensibi ile calışmaktadır, akü bağlantısı yapıldıktan sonra akünün durumuna göre 3-6 saat arasında şarj yapmakta ve %100 led i yandıktan sonra tampon (yüzdürme şarj) başlamaktadır, yüzdürme şarj bittikten sonra akü dolu led'i yanarak akünün akım ve gerilimini kesmektedir. 48 volt 20 amperlik bir redresör genellikle araçlarda ve forkliftlerde kullanılan sulu aküler ve traksiyoner akülerin şarjında kullanılmaktadır. Diyot kontrollü redresörlerde akım ve gerilim kontrolü yoktur cihaz kendisi otomatik olarak bunları serbest bırakır ve akünün kaç amper istiyorsa o akımı vererek şarj işlemini başlatır ve bitirir.

Redresör seçimi nasıl yapılmalı : Kullanılan akünün %10 u baz alınarak redresör seçimi yapılmalıdır 48 volt 200 amperlik bir akümüzün olduğunu düşünürsek bu akünün şarjı için gerekli olan redresör 48 volt 20 amperlik bir redresördür. Bu akım değerlerine genellikle forliftlerde aküleri paralel ve seri bağlayarak çıkılmaktadır.

Lcd ekranlı 48 volt 20 amper redresörler :

48 volt 20 amper redresör

Lcd ekranlı 48 volt 20 amper akü şarj redresörleri ön panelde bulunan lcd ekran ile kullanıcıyı bilgilendirmektedir, lcd ekranda anlık şarj gerilim, anlık akım değeri, akü bağlı, akü bağlı değil, şarj bitti gibi yazılar ile kullanıcıyı bilgilendirmektedir.

Led diyagramlı redresörlere göre kullanıcıların daha çok tercih ettiği bir ürün olan bu redresörler paralel olarak birbirleriyle modbus haberleşme tekniği ile bağlantı sağlayabilmektedir. 4 aşamalı şarj tekniği ile adımlı olarak şarj yapmaktadırlar girişlerinde aç kapat anahtarı ve çıkışlarında v otomat sigorta bulunmaktadır, akü şarj için 2 metre çıkış kabloları ile birlikte satılmaktadır.

48 volt 20 amper monofaze diyot kontrollü redresörler dc güç katında dc gerilim sinyalini tam düz bir sinyal haline getirmek için snubber katı yer almaktadır RC filtre diye isimlendirilen bu filtre aküye tam dc bir sinyal gönderilmesini sağlamaktadır ve akünün sağlıklı bir şarj ile şarj edilmesini sağlamaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

redresör